Ürojinekoloji(idrar kaçırma problemleri)

Gebelik ve doğum travması idrar kaçırma için önemli risk faktörlerindendir. Sıklıkla gebelik sırasında veya gebeliği takiben ortaya çıkabilir. Doğum yapmamış kadınların gebelikleri sırasında ortaya çıkan idrar kaçırma şikayetleri sıklık olarak %19 ila %70 arasında değişmektedir. Doğum sonrası ise %0.7 ila % 35 arasında kadında kalıcı hale gelebilir. Pelvik taban egzersizleri gebelik sırasında da yapılabilen stres yani zorlanma sonucu idrar kaçırmanın önlenebilmesi için önerilen yöntemlerdir. Bu egzersizler ofiste sandalyenizde otururken, trafikte kırmızı ışıkta beklerken yada yerde yapılabilir. Pelvik taban kasları kalça kemiğimizin alt kısmını örten kas tabakasıdır. İçinden geçen idrar kanalını, vajeni ve dışkı kanallarını sarmalar. Potansiyel zayıflığının yarattığı önemli bir problemde idrar kaçırma şikayetlerinde artmadır. Egzersiz tedavilerinin yeterli olmadığı durumlarda stress idrar kaçırma tedavisi için cerrahi yöntemler devreye girer. Bunlar  karın boşluğundan yapılabilen BURCH ameliyatı, vajinal yaklaşımla yapılan TVT ve TOT ameliyatlarıdır.Özellikle son on yılda vajinal yaklaşımla yapılan TOT ameliyatı yaygın olarak uygulama alanı bulmuştur.İşlemin prensibi idrar kanalının taban bölümünün meş adı verilen materyalle desteklenmesidir. Nasıl lastik bir su hortumunundan geçen suyu kum üzerindeyken üzerine basarak kesemezsek, zayıf tabanlı bir idrar kanalından idrar kaçağıda önlenemez. BURCH ameliyatının kullanım alanı giderek daralmış, başka sebeblerle yapılan karın içi cerrahilere ihtiyaç halinde eklenmesi dışında kullanım alanı daralmıştır.

Sıkışma tipi idrar kaçağının tedavisi ise medikal ajanlardır. Bu tip idrar kaçırma,  stres tipi idrar kaçırma ile beraber görülebilir. Bu durumda  yapılacak cerrahi hastaların şikayetlerinde azalma sağlar, ama ek ilaç tedavisi gereksinimi mevcuttur.

Üretra sfinkter bozukluğu (üretra açılıp-kapanmasını kontrol eden kas) durumlarında ise üretra içi yapılan enjeksiyonlar kanalın daraltılıp, kaçağın azaltılmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>