Blastosist Transferi

Yumurta döllenmeden sonra embryoyu oluşturur. Embryo içindeki blastomer hücreleri bölünerek önce 2 hücreli, sonra 4 hücreli ve 8 hücreli blastomer hücre topluluklarını oluşturur. Döllenmeden sonraki 5. Günde oluşan embryoya blastokist adı verilir.  Doğal fizyolojik durumda blastokist embriyonun rahim duvarına tutunmadan hemen önceki halidir. Blastosistler arasından en kalitelisi seçilerek beşinci gün anne rahmine yerleştirilir. Blastokistler de embriyolar gibi gerektiğinde dondurulabilmektedir.

Seçilmiş tek embryo transferinde gebelik başarısını artıran en önemli faktör blastosist transferidir. Bu şekilde çoğul gebeliklerin yaratacağı komplikasyonlardan kaçınılmış olur. Blastokist transferi çok sayıda yumurta elde edilen ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları yaşayan hastalar için uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>